Основни цели на автоматичното управление са:
- Автоматично управление на входящия поток в станцията.
- Управление на Грубо и Фино пречистване на водния поток.
- Управление на постъпващия въздух в аерационните зони на биобасейните.
- Автоматично управление на дебита на рециркулиращата активна утайка.
- Автоматично управление на дозирането на Варно мляко.
- Управление на дебита на Ферихлорид- FeCl3.
В КИПиА частта е използвана процесна измервателна апаратура на Hach Lange за следене нивата на кислород, pH и нитрати. За измерване на ниво и дебит са използвани продукти на фирма MJK Automation. На база на измерванията от тях се извършва автоматизирано управление на процеса.
Управлението, наблюдението и архивиране на данни на механизмите е реализирано чрез компютърно-базирана система (SCADA). Системата предлага пълна възможност за независимо управление на станцията.
Два са основните възли в станцията:
- Път на водата;
- Път на утайката;
Пътя на водата стартира от входа на водата в станцията през Станция Груби решетки, Станция фини решетки,Пясъкозадържател.
Дебитомер на вход, Селектор, Биобасейн 1 и 2
Шахта след ВРУ, Дебитомер изход, Изходна шахта и водохранилище и към р. Тревненска, където е изхода на вече пречистената вода.
Пътя на утайката тръгва от Селектор, Помпена станция РАУ(рециркулираща активна утайка) и ИАУ(Излишна активна утайка), Утайкоуплътнител.
Помпена станция за плаващи отпадъци, Силоз уплътнена утайка, Смесителен съд, Съд за кондиционирана утайка и Камерна филтър преса.
За измерванията и статусите на отделните механизми е създадена база данни, в която се записват настъпилите промени в състоянията при изпълнение на определени условия.
Аларми- визуализиране на всички активни аларми, както и архивиране с възможност за филтриране на архивираните аларми.
За осъществяване на връзката между сървъра, контролера и другите устройства в станцията е изградена няколко-слойна комуникационна мрежова архитектура. Визуализира се комуникацията с всяко устройство.